מכוורת פורת ממליצה

ביום חורף נעים אחד החלטנו - לעלות על הג'יפ, ולטעום טעימה קלה ממגוון האטרקציות ומסלולי הטיול העצום שקיים בערבה הדרומית.

 
 
 
נחל כסוי – רק חול וחול
 

לא נשארו עוד הרבה דיונות בארץ ובטח לא כמו זו בנחל כסוי על יד מחנה עובדה שבערבה הדרומית.
את המסע התחלנו בדיונה הענקית של נחל כסויי. אטרקציה מדהימה לכול סוג פעילות: משתוללים בחול עם הילדים או לבד, מנוחת צהרים מרגיע על החולות הלבנים. שקיעות וזריחות לא מהעולם הזה. התמונות לא משקרות ועדין במציאות זה יותר מרשים.
 

בהמשך על הדרך נתנו קפיצה לנאות סמדר

 נאות סמדר - יישוב שכולו אטרקציה​בלב ליבה של הערבה הדרומית צמוד לצומת שיזפון (תסתכלו במפה) נמצא היישוב נאות סמדר. בטבורו של היישוב הקטן ניצב בגאווה בית האמנויות (והאמנים). מבנה מרשים מאוד שניבנה במשך שנים רבות צעד אחרי צעד ע"י תושבי המקום. תושבי נאות סמדר תכננו את המבנה, ובהמשך בנו אותו.

נאות סמדר הוא לא רק בית אמנויות ואמנים. העניין האמיתי בא לידי ביטוי בתושבי המקום. מי הם, מאיפה הגיעו; פנאי, פרנסה, תזונה, חינוך ועוד ועוד.
בסיור שמענו על אנשי נאות סמדר שברחו מההמולה של העיר ובחרו להם אורח חיים אחר, עליו הם שומרים באדיקות מרשימה.

 

דיונה בכסויי, אנשים בנאות סמדר ואז החלטנו להיכנס ולראות מה . שלום בעלי החים בחי בר ביוטבתה.
 


חיים במדבר ובערבה או בשמו הידוע החי – בר ביוטבתהכשמכירים את הערבה הצחיחה והמדבר מבינים כי בעצם מדובר במקום מרתק ורוכש חיים. בעלי החים של הערבה מנצלים בתבונה מרשימה כל טיפה של טוב על מנת לחיות בתנאים הקשים של חום כבד ומחסור במים או מזון.
מטרותיו של חי בר יוטבתה הם החזרה לטבע של בעלי חיים שחיו באזור ונעלמו והצגה של חיי הטבע בערבה לקהל ישראל. במסגרת החי בר מצאנו את עצמינו מסתובבים בשטח נרחב בו מתרוצצים באופן חופשי אוכלי עשב מדבריים כמו הפרא, הערוד, הראם הלבן, דישונים. בתוך מכלאות גדלים טורפים מדבריים שנתפסו בערבה במטרה להרבות אותם ולהחזירם לטבע.  לא פחות מרשים הוא המיצג של זוחלי המדבר שמציג בצורה מרתקת את חיי הלילה האמיתיים בערבה.

אחרי החי בר פארק תימנע. קצת מוסדר מידי אבל עדין פסלים מרהיבים, מעשה ידיו של הטבע

 
פארק תימנע – מוזיאון מדברי לפיסול באבן חול


 

בערבה הדרומית, כמעט הכי בדרום שאפשר, בקצהו של כביש הערבה ישנה פנייה מערבה לאטרקציה שנקראת פארק תימנע.
בעצם לא מדובר באטרקציה אלא בכניסה לחבל ארץ מדברי מרהיב בו ניתן להתבונן בפסלי אבן מדבריים מעשה ידיו של האמן הגדול בעולם, הטבע כמובן.

ולבסוף לקראת השקיעה ולפני שחוזרים הביתה - דרומה אל הגיא האבוד
 הגיא האבוד – הכי יפה שיש


 

ממש לפני שנכנסים לאילת ממוקם היישוב אילות. צמוד אליו לרוחב הגדר הצפונית שלו, עולה לאיטו נחל רודד. בהתחלה פתוח ורחב, ולאט לאט נסגרים עלינו קירותיו עד.... עד שהולכים לאיבוד.
אין דברים כאלה, קניון צר עם קירות צבעוניים, עמודי ענק (לא פחות מרשים מעמודי שלמה) אולם מרהיב משקיף אל אלפי צורות, פשוט יפה. והרי כל מה שנגיד יפחית מערכו של הגיא האבוד בערבה הדרומית אז.. תתבוננו בתמונות, הן אומרות קצת.   

 הקישו על מפה לפתיחתה


ASTUDIO   |   עיצוב אתרים וממשק משתמש