האמנית צ'צ'ה פורת

צ'צה פורת הייתה אחת ממקימי מושב עין שבערבה והיוותה דמות חריגה בנוף המדברי ויחד עם זה חלק בלתי נפרד מנוף בראשיתי מדברי זה. בעברה הרחוק ספורטאית מחוננת (כדורסל, שחייה טניס שולחן). מאז ומתמיד חובבת מושבעת של טיולים רגליים ורכובים (צ'צ'ה אהבה לחרוש בעיקר במדבריות) בעולם, בארץ. כמעט על בסיס יומי נסעה בג'יפ האלמותי שלה לגלות מה נשתנה ברחבי הערבה, אותה היא הכירה כאת כף ידה. במקצועה הרשמי (כחלק מהיותה חקלאית) הייתה מעצבת גינות. במהותה הייתה אשת חברה. אבל בראש ובראשונה הייתה אמנית ופסלת רב תחומית כ- 40 שנה.
צ'צ'ה פיסלה בברונזה וקרמיקה. היא יצרה יצירות אקולוגיות מגרוטאות ברזל ומחלקי מיכון חקלאי. היא שילבה את מתכות הברזל עם גזעים ואבנים שאספה במהלך טיוליה הרבים בערבה. לאחרונה היא החלה להפוך גזעי עץ עתיקים ליצורים חיים באמצעות ליפוף של חוטי ברזל. 

כך כתב דורון פולק אוצר האמנות מתל אביב על צ'צ'ה
פסליה של צ'צ'ה עוסקים בנושאים של דו קיום, חוויות יחסים בין אנשים, משפחה, נשיות ומדבר.
דבורים עשויות ברזל תעשייתי מוצבות על חלקי שורשים וגזעים עתיקי יומין שנאספו במרחבי הערבה. לצידן, משולבות סדרות של פסלי ברונזה  העוסקים בדמויות אנושיות מעולם המשפחה. כל אלה מרכיבים את המיצג החדש במתחם התחנה בתל אביב "הדבורה מהמדבר נוחתת בתחנה" של האמנית מעין יהב, בעלת האנרגיה הבלתי נדלית,  צ'צ'ה פורת.
צ'צ'ה היא תופעה חריגה ומיוחדת בעולם האמנות הישראלי. אשת אדמה, אמנית מן המדבר, אישה המעריכה את יופיו של הטבע הפראי, יוצרת, אשר נמצאת בהתלהבות ללא סייגים וגבולות ליצור ולמצוא מענה לרעיונותיה.
פסליה משלבים מיומנות מקצועית עם אותנטיות מקומית, הם אסרטיביים ומובנים לכל הצופה בהם. ככלל, פורת עוסקת באמנות הלקוחה מהחיים, מערבת את יצירותיה בפעילותה המרתקת במסעות עם הג'יפ הפרוע שלה במדבריות אפריקה ובאהבתה הרבה אל החי והצומח. כאשת משפחה היא קשורה לארבעת בניה, למשפחתה המורחבת, המשמשת לה השראה רבה ליצירותיה האנושיות – חלקן עוסקות במרקם היחסים בין האם לילדיה.
בתערוכה זו מערבת האמנית את פסליה המוקדמים עם חלקים מהכוורת המשפחתית. מסגרות של חלות דבש, ארגזים לבנים שנלקחו מהכוורת בעין יהב, ופסלי דבורים – כל אלה מגיבים ברגישות רבה לפעילות החקלאית במשק המשפחתי. התערוכה מחזירה אותנו אל רעיונות המחברים אותנו אל עולם החי והצומח, אל החקלאות, שהייתה אחת מהענפים הבולטים בכלכלה הישראלית, עולם הולך ונעלם ועימו הרומנטיקה הקשורה בו.
הפעילות האמנותית של צ'צ'ה התקבלה בהצלחה בגלריות מובילות ומוזיאונים בישראל בחו"ל. מעבודותיה הוצגו לאחרונה במוזיאון הפיוז'ן בניו יורק, בגלריה החווה העירונית בחולון, בתיאטרון גבעתיים, בתיאטרון ירושלים, בגלריה שוהם בתל-אביב, בהיכל התרבות בראשון לציון. 
דורון פולק / אוצר אמנות
צ'צ'ה (אורה) פורת 
דצמבר 1941-מאי 2016 
ASTUDIO   |   עיצוב אתרים וממשק משתמש