איך מבוצעת ההפרייה הדבורה בהאבקה
פנה אלינו בכול שאלה עדיף לשאול קודם לריסוס

חשיבות ההפריה בטבע

לאלברט איינשטיין ייחסו את האמירה לפיה אם תעלמנה הדבורים מן העולם, האנושות תחדל להתקיים תוך ארבע שנים. הדבורים אחראיות להאבקה של כשליש מהתזונה העולמית, ובלעדיהן לא יהיו תפוחים ואגסים, מלונים וקישואים וגם זרעים ותלתן להאכלת עופות ובקר.
האבקה הינה תנאי בסיסי להפריה, לחנטה וליצירת פרי בגידולים חקלאיים רבים. בתהליך זה מועברים גרגירי האבקה מהמאביקים - החלק הזכרי של הפרח, אל הצלקת - החלק הנקבי של הפרח. הדבורים נחשבות למאביקים המתוחכמים ביותר בעולם החרקים ואורח חייהן מותאם במיוחד לחיי שיתוף (סימביוזה) עם צמחי הפרחים. הדבורה עפה לאיסוף אבקה וצוף לצרכיה - הדבורים ניזונות מצוף ואת זחליהן מאכילות באבקה. במעופה מפרח לפרח , גופה המכוסה שערות זעירות קולט אבקה רבה ובדרך זו היא מעבירה ביעילות את גרגירי האבקה הדביקים ומפרה את הפרחים. הדבורים מסוגלות להבחין בין דגמי פרחים שונים, ותחום האור שהן מזהות כולל גם אור על-סגול, שאינו נראה לבני-אדם.

דבורים רבות הינן בעלות כושר למידה גבוה, עובדה המנוצלת על ידי הצמחים. דבורת הדבש, וכן מינים מסוימים של דבורי בר, מקפידות על הפרדה בין אבקות פרחים ממקורות שונים. בכל גיחה חדשה מן הכוורת, דבורת הדבש פוקדת פרחים ממין צמח יחיד. עובדה זו מהווה יתרון עבור הצמחים המואבקים, משום שכל האבקה שהם מייצרים מועברת אך ורק בין פרחיו של אותו המין, ולא מבוזבזת בפרחים של מין אחר.
מגדלי זרעים ופירות שונים בישראל ובעולם יודעים להעריך את חשיבות ההאבקה של דבורים, המגדילה יבולים באחוזים רבים. ערך היבול שהדבורים מוסיפות, בזרעים ובפירות - נאמד כדי פי 16 מערך הדבש שהן מייצרות. בגידולי ירקות שונים, ובייחוד בדלועיים, האבקת הדבורים חשובה ומכרעת. בגידולי שדה לזרעים, בחמניות, באספסת, בתלתן, בבקיה, בכותנה ועוד - מוסיפות הדבורים מאות אחוזים ליבול, ומשביחות את טיב הזרעים ובכותנה גם את טיב הסיבים.
גידולים חקלאיים בישראל שמאובקים באמצעות דבורי דבש
מטעים: שקד, שזיף, תפוח, אגס, דובדבן, גודגדן, אבוקדו, קיווי, ליצ'י, מקדמיה, פיטאיה, מנגו.

ירקות וגידולי שדה: חמניות, מלון, אבטיח, דלעת, קישוא (חלק מהזנים), תות שדה, פלפל במבנים, מלפפון לתעשייה.

ASTUDIO   |   עיצוב אתרים וממשק משתמש